Et Sa seltskonnas vesteldes hätta ei jääks…

Seltskondlikus vestluses võid hätta jääda kõige ootamatumal hetkel.

Oled parasjagu teistega koos, näiteks…

…diivanil lõõgastumas, jalad mugavalt välja sirutatud…

…või pubis laua taga küüslauguleibasid krõbistamas…

…või hoopis saunalaval vett kerisele viskamas…

… igal juhul mõnus seltskond ümberringi…

…ja siis küsib keegi Sinult ilma ette hoiatamata: „Kuule, tarkpea, kas oskad öelda…“

Jalust rabavaid küsimusi võib olla mitmesuguseid.

„… kes võitis aastal 1999 Eurovisiooni?“

„… kuidas on juhtunud, et Haigekassa maksab kinni suitsetajate haiguste ravikulud?“

„… miks inimesed ei saa ennast kuivaks raputada nagu koerad?“

Nendele küsimustele mina siin ajaveebis vastata ei oska. Küll aga suudame järgnevalt koos ette valmistuda kõigist küsimustest kõige keerulisema jaoks.

„Kuule, mis vahe on sotsiaalsel ettevõtlusel ja vastutustundlikul ettevõtlusel?“

Võib-olla on küsija lugenud äsja avaldatud vastutustundlike ettevõtete indeksit ja kuulnud ka sotsiaalse ettevõtluse eeskostevõrgustikust ning tahab nüüd selgust saada. Teine variant on ka – ta lihtsalt soovib Sind kogu seltskonna ees piinlikkusse olukorda panna. On ju igasuguseid inimesi.

Kuidas sellises olukorras reageerida?

Eelkõige on tähtis olla hästi ette valmistunud. Parimaks ettevalmistuseks on sellise olukorra loomine, kus oma peanupus valitseb rahu ja selgus. Mina eelistan selliste teemade puhul selgust luua joonistega. Võib-olla on taoline lähenemine Sinugi jaoks kasulik?

1. Kõik algab eesmärgist

Sotsiaalne ettevõtja asutab organisatsiooni ühiskondliku hüve loomiseks või sotsiaalprobleemi lahendamiseks. Ühiskondliku hüve loomine = näiteks kodumaal kasvatatud toidu linnainimesteni toomine. Sotsiaalprobleemi lahendamine = näiteks erivajadustega inimestele töökohtade loomine.

Iga ettevõtja (s.h vastutustundlik ettevõtja) loob organisatsiooni tasu eest kaupade ja teenuste pakkumiseks. Enamasti räägitakse ettevõtlusest kui kasumi teenimise vahendist. Siiski võib ettevõtte looja peamiseks eesmärgiks olla hoopis midagi muud. Näiteks eneseteostuse vajadus, soov olla iseenda peremees või tahe end panna proovile. Käivitavast tegurist sõltumata muutub kaupade ja teenuste kasumlik pakkumine ettevõtja jaoks siiski põhiliseks eesmärgiks. Kui ettevõtja ei suuda oma klientidele kaupu ja teenuseid kasumlikult maha müüa, ei õnnestu tal ju rahuldada ka oma esialgset soovi – oli selleks siis rikastumine, eneseteostus või midagi muud.

2. Ettevõtlik inimene saab valida, mil viisil ta otsustab oma eesmärgini jõuda

Ühiskondliku hüve pakkumiseks või sotsiaalprobleemi vähendamiseks oma tegevust üles ehitada ja selleks ressursse hankida võib eri viisidel. Variante on palju: tugineda vabatahtlikule tööle, koguda toetuseid, taotleda rahastust avalikult sektorilt või projektirahastajatelt. Sotsiaalne ettevõtja otsustab oma eesmärgi saavutamiseks tasu eest kaupu ja teenuseid pakkuda.  Kui ta ei suuda klientidele kaupu ja teenuseid kasumlikult maha müüa, ei õnnestu tal rahuldada ka oma algset soovi pakkuda ühiskondlikku hüve või vähendada sotsiaalprobleemi.

Ka ettevõtlusega on võimalik tegeleda mitmel viisil. Seda on (kahjuks) näiteks võimalik teha seaduseid rikkudes. Illegaalsete uimastite müük on väga kasumlik äri. Ettevõtlusega on võimalik tegeleda ka moel, mis küll järgib kõiki seaduseid, kuid tekitab siiski paganama palju kahju. Näiteks keskkonnavaenulikke tehnoloogiaid kasutades (mis sest, et saastemaks saab makstud). Või olles lihtsalt kuri ülemus, kelle töötajad antidepressante neelavad.

Vastutustundlik ettevõtja leiab aga võimalusi, kuidas korraldada oma tegevus sel viisil, et lisaks lõpptoote või -teenuse tarbijale võidaks ühiskond võimalikult palju (lisaks kasule, mida niikuinii saadakse toote või teenuse tarbimisest). Võimalusi on siinjuures lõputult – keskkonnasõbralikust tootmisest kuni oma töötajate töö- ja pereelu ühildamise toetamiseni.

3. Edu mõõdetakse lähtuvalt algsest eesmärgist

Aasta lõpus annab sotsiaalne ettevõtja aru sellest, mida tal ühiskonnas muuta õnnestus. Kas ühiskondlikku hüve luua või sotsiaalprobleemi vähendada õnnestus planeeritud mahus?

Aasta lõpus aru andes lähtub vastutustundlik ettevõtja siiski eelkõige algsest eesmärgist. Kas ta on teeninud piisavalt kasumit, et rahuldada oma algset soovi – oli selleks siis rikastumine, eneseteostus või midagi muud? Kui eesmärgini õnnestuski jõuda, siis tavaline ettevõtja siinjuures muid küsimus palju ei küsi. Vastutustundlik ettevõtja pöörab aga erilist tähelepanu sellele, kas kogu aasta jooksul õnnestus oma äriliste eesmärkideni pürgida viisil, millest ühiskond võimalikult palju võitis.

Kokkuvõttes:

Sotsiaalse ettevõtja eesmärk on muuta ühiskonda paremaks – ettevõtluse abil.

Vastutustundliku ettevõtja eesmärk on teenida kasumit – arvestades oma tegutsemise viise valides võimalikult palju ka ühiskonna huvidega laiemalt.

 

Tegemist on 1. postitusega seeriast, mis vaatleb sotsiaalse ettevõtluse (SE – social entrepreneurship) ja vastutustundliku ettevõtluse (CSR – corporate social responsibility) erinevusi, sarnasusi, seoseid ja koostöövõimalusi.


“Et Sa seltskonnas vesteldes hätta ei jääks…” on saanud 2 vastust

  1. Marko ütleb:

    Jaan – puust ja punaseks tõesti. Jätka selle sarjaga kindlasti!

    Minu enda jaoks on väga lühidalt vastutustundlik ettevõtja see, kes teeb seda, mida ta niikuinii teeb, hoolivalt ja vastutustundlikult. Sotsiaalne ettevõtja aga teeb ühiskonna jaoks vastutustundlikuid ja hoolivaid ning edendavaid asju.

    Rääkides vastutustundlikkusest, siis on esimesel rõhk rohkem KUIDAS peal ja teisel MIDA peal mu meelest.

  2. jaan ütleb:

    KUIDAS ja MIDA on minu meelest hea lähenemine. Kui valdkonnas ise tegutsejad on õppinud asjadest arusaadaval viisil rääkima, seisab ees järgmine kommunikatsiooniväljakutse. Nimelt – kuidas ka inimene tänavalt õpiks nendest teemadest lihtsal kujul mõtlema ja rääkima? :-)

Lisa kommentaar

css.php