“Ikka ei teadnud, kas oled ABIKÕLBULIK või mitte…”

Mida on ühist ühel erilisel mõisaköögil ja vajalike toetusmehhanismide loomisel sotsiaalsetele ettevõtetele Eestis? Kohe saate teada.

 

Värskes “Directori” suvenumbris ilmus muu väärt lugemise kõrval ka lugu “Põhjaka mehed” (autor: Ursula Zimmermann). See räägib kolme ettevõtliku kokapoisi teekonnast inspireerivateks kokandusettevõtjateks. Sündmuskohaks loomulikult Põhjaka mõis, mille seinte vahel pakutakse eestimaisest toorainest valmistatud maitseelamusi.

Sellest söögikohast väljudes on lisaks kõhule rahul ka hing: toit on valmistatud hingega ja kunagise mõisa müüride vahel valitseb samuti isemoodi hingus. Oti, Märdi ja Joeli saavutus näitab, et hulljulgelt unistamine koos kõva töötegemisega võib aidata ilmvõimatud plaanid teoks teha. Kes oleks võinud arvata, et üks Eesti armastatumaid söögikohti võib kerkida mahajäetud mõisahoonesse suure maante äärde Mäo ja Mäeküla vahele?

Minule läks sotsiaalse ettevõtluse innuka pooldajana hinge üks lõik loo tekstist, mis kirjeldas mõisa renoveerimiseks ja söögikoha käivitamiseks vajaliku rahastamise hankimist. Eks lugege:

Just taoliste lugude tõttu oleme seadnud Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustiku üheks eesmärgiks selle, et ettevõtluse toetusmehhanismid muutuksid sobivaks ka sotsiaalsetele ettevõtetele. Ettevõte, mille peamine eesmärk on aidata kaasa maapiirkondade kogukondade arengule ja teha seda ilma kasumitaotluseta, on samuti sotsiaalne ettevõte. Selliste ettevõtete teket ja arengut tasub toetada, sest nad loovad oma teadliku otsuse tulemusena ühiskonda rohkem väärtust kui mitmed nn tavaettevõtted.

Kui eksportivad ettevõtted aitavad riiki raha sisse tuua, siis sotsiaalsed ettevõtted tõstavad inimeste elukvaliteeti ja hoiavad kokku riigi ning kohalike omavalitsuste vahendeid. Piisavalt paljud ettevõtluse toetusmehhanismid Eestis peavad olema abikõlbulikud ka sotsiaalsetele ettevõtetele.

Aga mis sai Põhjaka ettevõtlikest kokkadest? Eks lugege:

Mina oleksin küll tahtnud näha, mis oleks juhtunud, kui Põhjaka mehed oleksid saanud ka oma siiralt üllad plaanid ellu viia…

Viitepiltide allikas: Zimmermann, Ursula. Põhjaka mehed. Director, suvi 2012, nr 06 (113), lk 14-20.


Lisa kommentaar

css.php