Julge samm Heateolt – veel üks võrgustik!

Mõni kogub marke, teine võrgustikke. Just selline mulje võib jääda kodanikuaktiviste jälgides. Astusin mõned hetked tagasi välja Heateo SA poolt korraldatud seminarilt, mille käigus lepiti kokku…

PILT 1

 … sotsiaalse innovatsiooni võrgustiku moodustamises.

Kuidas me tunneme ära sotsiaalse innovatsiooni? Need on lahendused ühiskondlikele probleemidele, mis on loomingulised ning loovad uusi väärtusi, millel on pikaajaline mõju ja mis tõstavad inimeste heaolu: uued ideed (tooted, teenused ja mudelid), mis ühelt poolt vastavad ühiskondlikele vajadustele (ja teevad seda tõhusamalt kui alternatiivne lahendus) ning loovad uusi sotsiaalseid suhteid ja koostööd.

Kristina Mänd Praxise Mõttehommiku ajaveebis (link siin

 

“Veel üks võrgustik? Miks ometi?” võiks keegi appi karjuda. Abihüüde järele pole siiski vajadust. Heateo SA ei plaani luua veel ühte eraldi organisatsiooni, vaid aidata sotsiaalse innovatsiooniga ühes või teises rollis kokku puutuvatel inimestel kogemusi vahetada ja ühiseid läbimurdeid saavutada.

“Kogemuste vahetus? Ühised läbimurded? Tundub nagu bla-bla-bla…” kujutan ette skeptiku huultelt kõlamas. Siiski – vähemalt minu meelest joonistusid osalejaid kuulates välja mitmed praktilised küsimused, mille osas ON VAJA kogemusi vahetada ja ühiseid läbimurdeid saavutada.

Lihtne näide: kuidas ehitada vabaühenduste rahastusmehhanisme selliseks, et:

Võrgustikukohtumise laua ümber olid nii mõnedki inimesed, kelle ekspertiisist ja otsustest mõne valdkonna vabaühenduste rahastus sõltubki. Loodetavasti aitas diskussioon neid edasi ja peagi jõutakse suuremal määral põhimõtete muutmise ning ühtlustamiseni (nt Hasartmängumaksu Nõukogu vahendite jagamisel).

Minu isiklikust vaatenurgast on taolise võrgustiku suurim väärtus… noh, seda aitab illustreerida järgnev pilt, mis leitud internetiavarustest.

PILT 2 

Praeguseks on Eestis väga suur hulk inimesi ja algatusi, mis on sotsiaalselt innovatiivsed (või võiksid seda olla). Nii riigiasutustes kui erasektoris. Nii Hiiumaal kui Tallinna kesklinnas. Aga pahatihti ei moodustu eraldi juppidest korralikku süsteemi, terviklikku liikumist, löögirusikat…

… (nad on nagu sajad üksikud post-it kleepsud seinal, mida keegi pole viitsinud või suutnud korrastada)…

…ja kokkuvõttes võivad just suured arengusuunad jääda siiski sotsiaalselt mitteinnovatiivseteks (st paljude inimeste heaolu seisukohalt kahjulikeks).

Loodetavasti loob just Heateo SA algatus süsteemi,  tervikliku liikumise ja löögirusika, mis  toetab eri valdkondades tegutsejatel oma sihtrühmade paremini aitamisel. Omalt poolt soovin jõudu võrgustiku eestvedajatele! 

PS Kõigil võrgustikutöösse panustamise huvilistel tasub Heateoga ühendust võtta.

Pildiviited:

käepigistus – link siin

post-it kleepsud - link siin


Lisa kommentaar

css.php