Kas maailma muudab projektitaotlus või projektijuht?

Täna toimus vabaühenduste ühiskontoris debatt rahastamise teemal. Kogemustega ja targad inimesed omavahel väitlemas? Seda on alati põnev jälgida. Ja mul oli vahelduseks väga mõnus üle pika aja osaleda üritusel, kus ise polnud esineja ega korraldaja rollis. Rahulikult istuda, kuulata ja kaasa mõtelda – täielik luksus!

Raha ajab rattad käima ja rahva kokku tulema!

Niisiis: Agu Laius (Kodanikuühiskonna Sihtkapital) ja Alari Rammo (EMSL) väitlesid-vaidlesid, Daniel Vaarik modereeris ja regionaalminister Siim-Valmar Kiisler võttis ka sõna. Teemadeks näiteks:

Nagu näha, sai ka nalja :)

Minu jaoks põnevaim ettepanek tuli kuulajate seast: “Iga vabaühenduste rahastaja peaks enne otsuse langetamist vähemalt korra ka iga kandidaadiga silmast-silma kohtuma“. Esmapilgul võib see tunduda absurdsena, sest erinevates rahastusvoorudes on tihti kümneid, kui mitte sadu taotluseid. Aga… Tõepoolest… Projekt ise ennast ju ellu ei vii.Valdkonna võimaluste ärakasutamine ja tagasilöökidega toimetulek sõltub eelkõige projekti esitanud organisatsiooni eestvedaja ja projekti meeskonna koostööst. Kui nende läbilöögivõimes on puudujääke, ei aita projektitaotlusse jäädvustatud selgelt sõnastatud kogukonna vajadus ja lahendust sisaldav loogiline tegevusplaan suurt midagi.

Heateo Sihtasutuses otsime ka pidevalt uusi algatusi, kellele oma toetuse abil tuule tiibadesse anda. Üks sellistest otsimistest on just parasjagu käimas (KLIKKA SIIA). Meie jaoks tähendab algatuste hindamine peamiselt eestvedaja motivatsiooni ja läbilöögivõime hindamist. Täpsema tegevusplaani loomine toimub nii mõnigi kord koos eestvedajaga alles siis, kui oleme põhimõttelise toetusotsuse juba langetanud.

Kui vaadata meie edulugusid ja läbikukkumisi, siis kõigi nende põhjused on peitunud toetatavates eestvedajates. Nii mõnigi alguses absurdsena tundunud idee on tänaseks teoks saanud, sest tabasime õigesti ära eestvedajas peituva potentsiaali.

HIV-ennetuse koolitusi pakkuv sotsiaalne ettevõte? Terve Eesti Sihtasutus!

Erivajadustega inimesed tipp-müügimeestena? MTÜ Abikäsi!

Ja läbikukkumised… Need on tulnud ikka just seetõttu, et eestvedaja ei kandnud välja – kõik vead said tehtud, aga võimalused jäid kasutamata.

Aga kuidas eestvedajate hindamist korraldada organisatsioonides, kellele laekub aastas sadu taotluseid? Noh, miks mitte eksperimenteerida erinevate võimalustega, kuidas eestvedajate-projektijuhtidega silmast-silma kohtuda!

Näiteks alustavatesse ettevõtetesse investeerijad (riskikapitalistid) korraldavad tihti nn pitching-üritusi, kus investeeringute otsijad esinevad enda lühitutvustustega (nt 2 minutit ühe idee kohta). Ettevõtluskonkursil “Ajujaht” on juba mitmeid aastaid alustavad sotsiaalsed ettevõtjad taolistel pitching-võistlustel konkureerinud võrdselt tasemel kõigi teiste alustavate ettevõtjatega. Ka eelnevalt mainitud Abikäe tähelend sai alguse just ühelt selliselt ürituselt.

Loomulikult vajavad paljud ideed rohkem süvenemist. Lühiesitluse põhjal näeb siiski ära, millise eestvedaja silmasära innustab süvenema… Niisiis, milline Eesti kodanikuühiskonna rahastajatest on valmis esimesena proovima? :)


Lisa kommentaar

css.php