Kuidas lahendada SIB-iga seotud probleeme?

Eelnevalt arutasime, mis on ühiskondliku mõju võlakiri ja mis on selle plussid ning miinused. Kuidas neid probleeme lahendada? 

 SIB probleemid

Kuidas vähendada riske seoses SIB-ga?

SIB-i võiks tõlgendada kui teatud (väga mõistlikku tüüpi) heategevust. Esialgu peaksid investorid arvestama, et nad hoopis annetavad oma raha. Kui meetodid töötavad ja neil tekib võimalus oma raha tagasi saada, võiksid nad alles mõelda, et SIB on kui investeering.

Edukaks SIB-i programmiks peab sihtgrupp ja eesmärgid olema väga täpselt piiritletud. Programm peab olema valitud valitsuse enda poolt, et vähendada või täiesti elimineerida võimalus, et eelistatakse kasumit ühiskondliku mõju asemel ning selleks, et eelistada kergemaid ja vähem probleeme lahendavaid programme riskantsematele ja tõenäolisemalt suuema mõjuga omadele. Pikaajalise mõjuga projektid võivad rohkem maksma minna, kuid teisalt on neil tugevam mõju kui lühiajalise mõjuga projektidel (näiteks selle asemel, et lastekodu lastele igal aastal mänguasju kinkida, võiks pikem projekt, mis aitab neil uut kodu leida ja tugisüsteemi ehitada, olla suurema mõjuga kui tühipaljas mänguasi ja maksta sama palju kui esimene.)

Investorite leidmiseks ja nende seas ebakindluse vähendamiseks tuleb vastata detailsetele küsimustele kandidaatprogrammi kohta. Valitsus peab olema valmis investoritele tagasi maksma arvestades oma kulude ja tuludega, neil on ka võimalus, et investoritele tagasi makstav summa on juba valitsuse eelarvesse sisse kirjutatud sotsiaalsete probleemidega tegelemisena. Selleks peab SIB olema aktsepteeritud ja teatud meetod.

Soovitatavalt tuleks projekti mõjude hindamiseks leida erapooletu ja objektiivne hindaja, kellel on piisavalt teadmisi ja kogemusi mõju hindamises, muidu pole tulemused usaldusväärsed.

Mitte ühtegi neist programmidest ei tohiks nimetada sõnaga “läbikukkumine”, sest igast ebaõnnestumisest inimesed õpivad. Organisatsiooni ebaõnnestumine ühes projektis tähendab teadmiste kogumist, mis võivad viia juba järgmise eduka projektini. Keegi ei oska kohe kõike, seega tuleb õppida oma vigadest ja arvestada, et ka kõige targematel ja kogenematutel ei tule alati kõik välja nii, nagu soovitud.

 

Allikad:
www.urban.org/presentations/Social-Impact-Bonds-ASC.ppt
http://evpa.eu.com/wp-content/uploads/2011/06/11-04-11_Social_Impact_Investment_Paper_2.pdf
http://www.socialfinanceus.org/sites/socialfinanceus.org/files/small.SocialFinanceWPSingleFINAL.pdf
https://www.se-alliance.org/sector-news/the-social-impact-bond-potential-and-pitfalls
http://www.deloitte.com/assets/Dcom-Canada/Local%20Assets/Documents/government/ca_en_social_impact_bonds_091012.pdf

Lisa kommentaar

css.php