“(Liigne) vastutustunne tapab sotsiaalse ettevõtja?” jt nädala lood

Nädala lugu

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Eelmisel esmaspäeval külastasid vabaühenduste ühiskontoris asuvat Sotsiaalsete Ettevõtete võrgustikku osalejad Tallinna Ülikooli suveülikooli kursuselt “Social Enterprises: Using Your Creativity and Sensitivity”. Umbes kolmandik neist eestimaalased, teised välisriikidest. Põnev oli nendega diskuteerida, teemadeks muuhulgas “Kuidas siduda sotsiaalset ettevõtlust rohkem start-up kultuuriga?” ja “Kui vastutustundlikud peavad sotsiaalsed ettevõtted olema?”

Viimane teema haakub näiteks sellega, kuidas sotsiaalsed ettevõtted ikkagi oma töötajatest hoolivad ja oma ökoloogilist jalajälge minimeerivad. Mina isiklikult ei arva, et peaksime seadma eesmärgiks (liialt) ideaalsete organisatsioonide loomise, kuid tudengid olid selles osas väga kirglikud :-)  Kui juba sotsiaalne ettevõte, siis ikka vastutustundlik igas aspektis ja lõpuni välja!

Minul on sellele teemale kaks vaatenurka.

Mäletan eelmisest aastast vestlust ühe lätlannaga, kes oli parasjagu oma sotsiaalset ettevõtet sulgemas. Ta oli aidanud maapiirkondades elu hammasrataste vahele jäänud inimestel uuesti jalule saada käsitöötoodete tegemisega, mida müüdi Riias. Ettevõttel läks hästi. Aga – see põhines Hiina odaval toorainel (mine tea, kuidas ja kelle poolt toodetud). Kallima toorainega poleks tema ärimudel toiminud.

Kontrollimatu taustaga Hiina toorainet ei lubanud sotsiaalse ettevõtja eetilised tõekspidamised kasutada. Mis toob kaasa selle, et taolisel põhjusel ettevõtte sulgedes ei õnnestu oma sihtrühma Lätis ei tal enam aidata.

Mina usun edasi tegutsemisse ka ebaideaalses olukorras. Kui lätlannal oleks edaspidigi edukalt läinud, oleks tal lisaks oma riigis asuva sihtrühma stabiilsele aitamisele kindlasti tekkinud (teiste hankijatega koostöös) ka võimalusi oma tarneahela mõjutamiseks.

Peale arutelu külastasime sotsiaalse ettevõtte Tagurpidi Lavka lao- ja müügiruumi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ei mäletagi, kas toimus akadeemiline diskussioon Lavka ärimudeli üle… või hoopis arutelu, kui palju maitsvat ökokraami kaasa osta :)

 

Nädal Twitteris 

Vastuseks juhtidele, kes pole rahul andmete kogumisega

(kas sellele kuluva töömahu või tulemuste praktilisuse mõttes)

 

image002

 

Eesti analoog on alaealiste komisjonid:

nende kahjulikkust tõestavatest uuringutest hoolimata

tehakse muudatusi teosammul

Link Twitteris viidatud artiklile siin.

image004

 

Eneseohverdamine on kuritegu

(nende vastu, keda suudaksid aidata välja puhanud ja energilises seisundis)

 

image006


Lisa kommentaar

css.php