Sotsiaalne ettevõte noateral ehk teekond elujõuni vajab tuge

Valik avalikule sektorile – tööhõivereformi jätkusuutlik edulugu või nägemispuudega inimeste humanitaarkatastroof?

 

Reedel imetlesin koos väikse seltskonnaga ühe Tallinna kesklinna piiril asuva lahmaka laguneva kivimaja koridori aknal kasvavate kaktuste lopsakust ja õite ilu. Sealsed kaktused ei hooli neid ümbritsevast remondieelsest olukorrast. Nende eest hoolitsetakse ja nad pingutavad ka ise.

Küllap paljud linnakorterite taimetargad on kogenud, et kaktustele ainult hoolitsusest ei piisa. Taim peab ka ise tahtma hingata, kasvada ja õitseda. Elu ja ilu loomiseks läheb tarvis nii inimese hoolitsust kui taime enda sisemist jõudu.

P5300061-800x600

Mainitud remonti ootav koridor asub sotsiaalses ettevõttes Põhja-Eesti Pimedate Ühing (PPÜ), mis on nägemispuudega inimestele teenus- ja tööhõivekeskus.

ppy logoTeiste sõnadega – majas tegutsevad inimesed, kes suudavad anda innustust, oskuseid-kogemusi ja töökohti teistele, kes muidu jääksid igaveseks koju istuma, koormaks nii iseendale, lähedastele kui riigi(eelarve)le.

Muuhulgas on sellest majast ja nimetatud inimeste ringist välja kasvanud üks meie tublimaid sotsiaalseid ettevõtteid Eesti Pimemassööride Ühing (tulemuste kommunikatsiooniraport siin lingil). 

On-site 1

PPÜ on sotsiaalne ettevõte, sest teenib tulu nii majas asuvatelt rendipindadelt kui ise teenuste pakkumisest. Ülejääva tuluga subsideeritakse nägemispuudega inimestele pakutavaid teenuseid. Kasumit ei jaotata (juriidiline vorm MTÜ).

Maja aga… kukub füüsiliselt peagi kokku.

Katus laseb läbi. Ja aknad-seinad on sellised, et talvel köetakse kogu Tallinna linna. Terve Tallinna linna soojaks kütmiseks oleks väga palju raha tarvis. Nii palju raha PPÜ-l pole. Kahjuks pole sotsiaalsel ettevõttel isegi nii palju puhvrit, et renoveerimist rahastada. Halvenevas olukorras majast on suurem oht ka praeguste rentnike lahkumiseks ja igakuise tuluvoo veelgi napimaks muutumiseks.

IMG_0778_x

Maja tänane olukord: maja laguneb, kuid PPÜ  on finantsiliselt veel osaliselt elujõuline

Reedel korraldas Põhja-Eesti Pimedate Ühing avaliku sektori esindajatele ümarlaua, milles eelnevalt kirjeldatud olukorda lähemalt tutvustati. Kokkuvõtlikult võib väljakutsetest, visioonist ja finantskalkulatsioonidest lähemalt lugeda siit lingilt

PPY_16

Visioon: maja on korras ja PPÜ muuutnud finantsiliselt täielikult elujõuliseks

Lahkusin ümarlaualt üheaegselt nii mureliku kui lootusrikkana.

Avaliku sektori organisatsioonide jaoks jääb PPÜ ebamugavasse halli alasse nii omandivormi (eralgatus) kui eesmärkide osas (sotsiaalteenuste kättesaadavus, töökohtade loomine, ettevõtluse arendamine jne). 

Igasuguseid meetmeid ja eelarveridu justkui on, kuid need on kõik teatud valdkonnaspetsiifiliste kriteeriumidega.

Taolist eesmärki nagu “elujõuline organisatsioon pakub erivajadustega inimestele väljaõpet ja tööd, saades selleks algselt avaliku sektori tuge” pole kusagil isegi töövõimereformi ajastul.

(Ehkki mida siis töövõimereformi raames veel toetada?)

Negatiivse stsenaariumi korral polegi seda kohta ja seal tegutsevaid inimesi võimalik avaliku sektori poolt aidata… kuni katus osaliselt alla vajub või seinte puuduv soojustus küttearved maksmiseks liiga kõrgeks ajab… ja sadade inimeste teenustest ning kümnete inimeste töökohtadest ilma jäämine muudab olukorra väikseks humanitaarkatastroofiks, poliitiliselt erakordselt ebamugavaks situatsioonis.

P5300053-800x600

Kooruv värv on maja probleemidest väiksemaid…

Taolise olukorra lahendamine läheks palju kallimaks kui investeeringu teostamine tänasel päeval, mille abil õnnestuks juba osaliselt isemajandava sotsiaalse ettevõtte muuta täielikult elujõuliseks organisatsiooniks. Muuhulgas oleks renoveeritud hoones võimalik laiendada pakutavate rendipindade mahtu, mis omakorda võimaldaks teenida rohkem omatulu ja vähendada koormust avaliku sektori eelarvele miljonites eurodes järgnevate aastakümnete jooksul.

Kui keegi tunneb, et suudab oma rollis ka ise PPÜ visioonile õla alla panna, siis nendega saab ühendust siin http://ppy.ee/index.php/aitame ja siin http://ppy.ee/index.php/kontaktid

Nii taim kui sotsiaalne ettevõte kasvavad ise, kuid teatud hetkedel on abi oluline selleks, et ka järgmisel aastal oleks võimalik õitseda…

Tööhõive algab väikestest sammudest: ümarlaual osalejad imetlevad nägemispuudega inimeste valmistatud vaipasid

Tööhõive algab väikestest sammudest: ümarlaual osalejad imetlevad nägemispuudega inimeste valmistatud vaipasid

 Välised pildiviited:

on-site massaaž - link siin

PPÜ majapildid (täna ja visioon) - link siin

PPÜ logo – link siin


Lisa kommentaar

css.php