Sotsiaalsete ettevõtete statistika? TEHTUD!

 

sektori kasv

Tere tulemast! See on sotsiaalsete ettevõtete sektor Eestis.

Joonisel mingid asjad kasvavad, mingid kahanevad? Joonisel on KASVUprotsendid. Järelikult kõik kasvab. Nii sotsiaalsete ettevõtete müügitulu kui töötajate arv. Sotsiaalsete ettevõtete arv kasvab nimetatud näitajatega võrreldes aeglasemalt. See tähendab, et kasv on tulnud suures osas juba olemasolevate sotsiaalsete ettevõtete elujõulisuse tõusu abil.

Täna toimus Eestis esmakordselt sotsiaalsete ettevõtete sektori statistilise ülevaate esitlus.

Kas kasv ja elujõud tähendab, et kõik on hästi? Mmm… seda see siiski ei tähenda.

Esimene süsteemne muutus aastatel 2005-2014 seisnes üksikute edulugude paljunemises eraldiseisvaks sektoriks.

Järgmine süsteemne muutus peab seisnema selles, et igas Eesti ühiskonnaelu valdkonnas tegeleb probleemide lahendamisega piisav arv elujõulise tegevus- ja finantsmudeliga sotsiaalseid ettevõtteid.

See töö algab homme. Täna saab hinge tõmmata, tagasi vaadata, tunnustada tublisid sotsiaalseid ettevõtjaid ja samas senistele sotsiaalsete ettevõtete toetajatele (Heateo Sihtasutus, Kodanikuühiskonna Sihtkapital jt) aitäh öelda. Statistilistes numbrites kajastuvad kõigi meie ühise töö viljad. 

Järgnevalt mõned hetked ajaloolisest esitlusest!

Hetk # 1. Agnes Naarits Statistikaametist selgitab, kuidas õnnestus moodustada valimi millestki, millel (veel) puudub juriidiline vorm.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hetk # 2. Riinu Lepa Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustikust uurib lähemalt, kuidas sotsiaalsed ettevõtted ja nende tegutsemise valdkonnad üle Eesti jaotuvad.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hetk # 3. Teen sissejuhatust osale, mille eesmärgiks oli näidata, et sotsiaalseid ettevõtteid tuleb lisaks (statistilisele) mõõtmisele ka (nende ühiskondliku mõju osas) kaaluda.

Edukal sotsiaalsel ettevõttel on ühiskonnas palju suurem jälg kui majandusaasta aruandest välja paistab. Majandusaasta aruandes ei kajastu numbrites loodud ühiskondliku muutuse suurus.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hetk # 4. Tutvustan konkreetset näidet sotsiaalse ettevõtte poolt loodud muutuse rahalisest arvutusest. Mõju hindamine (ja asjakohastel juhtudel rahas väljendamine) ning ideaalis ka selle statistiline ülevaade peaks olema järgmiseks sammuks.

Lähemalt saab slaidil oleva näite kohta lugeda MTÜ Avituse tulemuste ja mõju kommunikatsiooniraporti lk 3 – 4. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Aitäh Statistikaameti, SEV-i ja EMSL-i meeskondadele statistilise ülevaate koostamise väljakutse eduka teostamise eest! 

 

Uuringust saab lähemalt lugeda siit!


Lisa kommentaar

css.php