Vajad jalgratast? Aastaajale vastav sotsiaalne ettevõte!

Päike, kõrvades vihisev värskendav tuul, mõnus rütm pedaale sõtkuvates jalgades… ja sotsiaalne ettevõtlus?! Just nimelt. Muljeid Tartus asuvast alustavast sotsiaalsest ettevõttest jagab Mariliis Stories For Impact´ist.

Sulle meeldivad tervislikud eluviisid ja puhas linnaõhk? Tartu Loodusmajast leiad oma maitsele vastava sotsiaalse ettevõtte.

Nimelt tegelevad nad rataste parandusega ning põhiliseks tööjõuks on vabatahtlikud. Tartu Eksperimentaalse Rattatehase (lühidalt TERT) eesotsas on Loodusmaja haldusjuht ja jalgrattaentusiast Ilmar Part.

Kogu ettevõtte eesmärgi võtab Part lühidalt kokku lausega “Rohkem rattaid tänavatele!”.

Samas loodab ta, et tema ettevõte aitab inimestel arendada oskusi, et ise oma rattaid korda teha, ilma et oleks vaja rattateenindusse minna, ning pakub selleks ka võimalusi ja töövahendeid. 

IMG_4275 - Copy

Ratas, mille kallal töö veel käib

 

Rataste kordategemine toimub huviliste kaudu, kes on ise TERT-iga ühendust võtnud. Seda saab teha kas läbi Facebooki siin või kirjutades neile rattatehas(at)gmail.com. Endale korda tehtud ratast soovides on tee väga lihtne: teed TERT-is korda 2 ratast, ühe neist saad endale. Samuti on väga teretulnud annetused vanade rataste või rattaosade näol, sest nendest ehitatakse siis korralikud rattad. 

IMG_4276 - Copy

Töökojas materjalidest puudust pole – needki rattad ootavad vabatahtlikke

Ettevõte edu mõõtmiseks pole veel ühtegi konkreetset parameetrit või numbrit. Kui keegi loeks kokku lugeda rattad, mida TERT on korrastanud või inimesed, kes käivad vabatahtlikult aitamas, oleks mõju hindamine kergem ja selgem. Samas ütleb Ilmar Part, et palju inimesi on juba ettevõttega tuttavad ja käivad rattaid parandamas. Huviliste puudust pole ka siis, kui TERT mõnest suuremast üritusest rattaparanduspunktiga osa võtab – ikka on kellelgi midagi korrast ära ja abist ei keelduta.

 

Sotsiaalse ettevõttena teeb TERT teenustöid, kuid on jätkusuutlik just tänu vabatahtlikele.

Nemad teevad korda rattaid, mida on võimalik laatadel ja muudel sarnastel üritustel müüa. Tihti maksavad inimesed ratta eest just töötundidega, korrastades mõnda teist ratast, mida on saab omakorda müügi abil ringlusse suunata.

 

Nii võtsimegi ühendust ja esiteks saime ülesandeks teha korda Lillemaja kelder, kus suuremaid rattajuppe hetkel hoitakse. Seal valitses esialgu suur segadus, kuid kaosest sai meie abiga kord. 

IMG_4283 - Copy

Esialgu laeni ulatuv kuhi keldris olevatest ratastest

 

TERT-is on võimalik ka endale ise ratas valmis ehitada, seega järgnev plaan hõlmas rataste korrastamist. Mehaanikaga varem kokku puutunud vaid füüsika praktikumis, tekkis küsimus, millest alustada.  Rataste parandamine kõlas keeruliselt, kuid vähese abiga tekkis eneseusk, et ehk polegi nii ületamatu takistus. Alustades vaid raamiga ja pannes sinna külge esiratas, tagaratas, pedaalid… See on teekond, millel on üllas eesmärk.

 

IMG_4302 - Copy

Valmiv ratas

IMG_4299 - Copy

 

(Järgneva paari nädala jooksul avaldame aastaajale sobivalt postitusi sotsiaalsetest ettevõtetest, kelle ühiskondlik eesmärk on ühel või teisel viisil seotud jalgratasõiduga. Seoses töövõimereformiga saavad teenitult palju tähelepanu erivajadustega inimestega tegelevad sotsiaalset ettevõtted. Ühiskondlikke vajadusi on teisigi. Ja mõned nutikad eestvedajad lahendavad neid just jalgrattasõidu abil. Nael kummi!)


Lisa kommentaar

css.php